Zprávy

Středa 14. 06. 2017

Polčák: Vláda dokázala, že v otázce směrnice EU o zbraních zaspala

„Spolu s ostatními europoslanci jsme předpokládali, že bude žaloba připravena a podána co nejdříve, proto příliš nechápu, s čím si na ministerstvu vnitra dávají tak na čas,“ podivuje se poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN), který k návrhu směrnice uplatnil v Evropském parlamentu řadu pozměňovacích návrhů. Usiloval v nich o změkčení jejích dopadů.

„Je to nepochopitelné. Od schválení směrnice uplynulo už čtvrt roku a Česká republika za tu dobu zatím zjevně žalobu nevypracovala, takže ani nemohla být schopná získat další partnery pro její podporu. Svědčí to o nepřipravenosti a neakceschopnosti české vlády, což může být fatální. Ministr Chovanec by si měl místo pořizování fotografií se zbraněmi dupnout na své podřízené, obávám se ale, že může být pozdě,“ vysvětluje Polčák.

„V téhle věci jde přitom o opakované selháni české diplomacie. Fiaskem skončilo už projednávání návrhu zbraňové směrnice v Radě, kdy česká vláda nebyla schopná získat podporu pro své stanovisko. Situace se opakuje a vzhledem k datu nabyti účinnosti směrnice se dostáváme pod časový tlak,“ uzavírá Polčák.

 

ZPĚT NA SEZNAM