Zprávy

Středa 22. 03. 2017

Polčák: Česká republika je v čerpání eurofondů na chvostu

„Z přehledu sestaveného Komisí na konci února letošního roku vyplývá, že pokud jde o průběžné platby, dívá se Česká republika téměř všem členským zemím na záda. Neschopnost této vlády bohužel ovlivní nejen čerpání 24 miliard EURO, které máme v programovém období 2014-2020 vyhrazeny, ale také to, jak bude kohezní politika obecně i směrem k naší zemi nastavena po roce 2020. Dosavadní výsledky nedávají moc důvodů k optimismu,“ vysvětluje europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a dodává: „Je to tím nepochopitelnější, že tato vláda tak vlastně opakuje chyby, které kritizovala u vlád předchozích“.

„Špatný dojem z rozjezdu programového období 2014-2020 podtrhuje i zkušenost místních akčních skupin (MAS). Ministerstvo pro místní rozvoj, které za čerpání nese odpovědnost, si dalo se schvalováním jejich strategických dokumentů hodně na čas, ten proces je nepochopitelně pomalý. V EU jsou strategie MAS zřídkakdy vráceny k přepracování, natož třikrát, jako se to stalo téměř všem MAS v ČR. A v EU je obvyklý rozsah strategií od 20 do 100 stran – na rozdíl od MMR vyžadovaných tří set a vícestránkových materiálů. Těžko se pak divit, že Česká republika čerpá pomalu, když nesmyslné průtahy způsobuje přímo garant rychlého čerpání,“ povzdychl si starosta Dolních Studének Radim Sršeň (STAN).

„Vím, že čerpání evropských peněz není žádná sláva, sama jsem na to upozorňovala například ohledně vysokorychlostního internetu, ale tato statistika připravená Komisí mně vyráží dech. Myslím, že nám má paní ministryně hodně co vysvětlovat,“ říká členka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PSP ČR Věra Kovářová (STAN) a dodává: „Paní ministryni si co nejdříve pozveme na výbor a vyzveme ji, aby představila plán na dohnání tohoto zpoždění“.

Autor: Tiskové STAN

ZPĚT NA SEZNAM