Zprávy

Úterý 30. 03. 2021

Na krize musíme reagovat pružněji. A využít je jako příležitost

Na krize musíme reagovat pružněji. A využít je jako příležitost

Více jak rok s pandemií covid-19 je pro nás všechny smutný, dlouhý a vysilující.  Zároveň ale vidím velké odhodlání mnoha lidí, kteří pomáhají tuto složitou situaci překonat, ať už v zaměstnaní, jako dobrovolníci, nebo „jen“ tím, že se chovají zodpovědně a ohleduplně k ostatním. Každému z vás patří mé upřímné poděkování. Co si z této zkoušky odnést?

Věřím, že situace se začíná obracet k lepšímu. Máme fungující vakcíny, které prošly přísnými testy a schvalovacím procesem Evropské lékové agentury. Výrobci zvyšují množství dodávek. Jsem přesvědčený, že EU zvolila v principu správný postup, když v době, kdy nebylo jasné, která vakcína proti koronaviru bezpečně zabere, nevsadila vše na jednu kartu. Věřím, že EU bude po zbytek roku těžit právě z toho, že jednala s více výrobci.

Reakce EU na propukávající pandemii měla být ale bezesporu rychlejší a důraznější. Nemoc nás v mnoha ohledech zastihla nepřipravené jako společenství a také ukázala, že členské státy samy čelit přeshraničním zdravotním hrozbám nedokážou. Unie tak musí zlepšit v oblasti zdravotnictví svou spolupráci a koordinaci.

Ukázalo se rovněž, že jako kontinent nemůžeme být například závislí na dodávkách léků a ochranných pomůcek ze třetích zemí, ale měli bychom vrátit část této výroby zpět do evropských států. Těší mě, že letos v březnu Evropský parlament schválil financování nového unijního zdravotnického programu částkou 5,1 miliardy eur, která půjde na společnou prevenci chorob či vybudování krizových zásob léků a zdravotnického materiálu.

Prosperita EU začíná v regionech

S ekonomickými dopady pandemie se můžeme vypořádávat řadu let. Zároveň už ale v průběhu loňského roku spustila v tomto ohledu Unie skutečně masivní podporu, aby nenechala ekonomiku zcela zastavit a následně ji pomohla znovu rozběhnout.

Již v polovině letošního roku mohou začít proudit do členských států peníze z mimořádného fondu obnovy EU dosahujícího výše 750 miliard eur. Tyto peníze nám mohou pomoci naši ekonomiku nejen nastartovat, ale také ji změnit tak, aby byla efektivnější, založena na moderních technologiích a šetrnější k životnímu prostředí. 

S kolegy z Evropské lidové strany jsme se zasazovali o to, aby unijní pomoc z podstatné části směřovala na podporu regionů a místních obyvatel, ať už to jsou zemědělci, poskytovatelé služeb nebo řemeslníci, což se podařilo. Cílem je zvýšit kvalitu života v regionech, což je podle nás základem silné, soudržné a prosperující Unie.

Když dokážeme společné evropské peníze skutečně chytře a užitečně využít, můžeme zlepšit život nejen v jednotlivých obcích, městech a krajích, ale i v celé zemi a Evropské unii.

Stanislav Polčák, poslanec Evropského parlamentu za Evropskou stranu lidovou a předseda Sdružení místních samospráv ČR

ZPĚT NA SEZNAM