Zprávy

Středa 07. 10. 2020

Senátoři u Ústavního soudu napadnou zákaz zpěvu. Omezuje náboženskou svobodu, tvrdí

Senátoři u Ústavního soudu napadnou zákaz zpěvu. Omezuje náboženskou svobodu, tvrdí

Skupina senátorů se rozhodla napadnout u Ústavního soudu zákaz zpěvu a omezení počtu účastníků bohoslužeb na 100 osob. Opatření od pondělí zavedla vláda s cílem zmírnit šíření koronaviru. Právník a europoslanec STAN Stanislav Polčák, který senátory zastupuje, ve středu uvedl, že stížnost bude odeslána ještě tento týden.

"Považuji tyto vládní restrikce za nepřiměřené a protiústavní, neboť Listina základních práv a svobod jasně zaručuje každému výkon náboženské svobody," uvedl Polčák. Každý občan má podle listiny "právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám, nebo společně s jinými". Tato práva smějí být omezena pouze zákonem, pokud je to nezbytné pro ochranu bezpečnosti, pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých.

Vláda podle Polčáka nijak nepodložila, že by v Česku docházelo k významnému šíření viru v rámci bohoslužeb. "Pokud věřící budou dodržovat rozestupy a používat roušky, není důvod jim zakazovat zpět ani účast. Vždyť je zjevně absurdní, aby například do kina mohlo přijít 500 osob, ale na mši už ne," uvedl Polčák.

Pod stížností je podle senátora Ivo Valenty (za Soukromníky) už potřebný počet podpisů. Zrušení zákona je oprávněno požadovat nejméně 17 senátorů, k návrhu na zrušení vládního nařízení stačí deset senátorů.

"Zakázat zpívat v kostele, stejně jako omezit počet osob během bohoslužeb na pětkrát menší počet, než je tomu třeba v divadle, nebo podmínit průběh celé bohoslužby povinným sezením, to je jasným zásahem do ústavních práv," uvedl Valenta. Podle něj je obecně zákaz zpěvu, který se vztahuje také na výuku, koncerty, muzikálová představení nebo operu, "nesmyslný, lidsky absurdní a vědecky nepodložený".

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cast-senatoru-chce-napadnout-zakaz-zpevu-u-ustavniho-soudu/r~fefe73fe087711eb842f0cc47ab5f122/

 

 

 

ZPĚT NA SEZNAM