Zprávy

Pátek 05. 06. 2020

Na prstech jedné ruky. 5 důvodů proč starostové protestují

Na prstech jedné ruky. 5 důvodů proč starostové protestují

Toto jsou okolnosti, kvůli kterým starostové napříč republikou vyhlašují stávkovou pohotovost. A line se jimi jeden hlavní motiv. Vláda v čele s Andrejem Babišem nedrží slovo, a premiér dokonce často nepokrytě lže.

Obce se nebudou rozvíjet

Premiér říká, že vláda musela vzít obcím a krajům „nějaké malé peníze“, aby měla z čeho uhradit kompenzace podnikatelům. Pro vlastníka Agrofertu může jít o drobné, ale bavíme se dohromady o 17 miliardách, o které mají obce a kraje přijít (dopady na každou obec si ověříte zde). To jsou tisíce zrušených investic – opravené chodníky a školy, opatření pro boj se suchem, kvalitní služby pro občany…

Premiér nedrží slovo

Vláda neměla ani tolik slušnosti, aby aspoň řekla, že samosprávám vezme peníze. Ještě v dubnu český premiér osobně za vládu slíbil obcím a městům, že se jejich rozpočtů nedotkne, a naopak je podpoří. Také ministryně financi Alena Schillerová obce vyzývala, ať se nebojí investovat, že vláda se jejich příjmů nedotkne. A to je podraz.

Škrtat se nemuselo

Kompenzace živnostníkům a podnikatelům, jejichž smysl nikdo nezpochybňuje, se příjmů obcí a měst dotknout vůbec nemusely. Měl to být zvláštní nárok ve státním rozpočtu pro fyzické či právnické osoby. Stačil by jednoduchý zákon. Celou třetinu teď ale zaplatí samosprávy, vládě se na daních vrátí minimálně 20 %, takže své dárečky věnuje za polovinu.

Babiš neškodí obcím poprvé

Ano, i v roce 2011 tehdejší vláda rozhodla, že samosprávy dostanou z vybraných daní méně kvůli důchodové reformě. Hned za rok ale zásadním způsobem obcím prostředky přidala. Když pak vláda premiéra Sobotky a ministra financí Andreje Babiše penzijní reformu zrušila (a novou nepředložila), obecní část peněz si ponechávala a přidala pouze krajům.  Když se snažili senátoři tento podíl obcím vrátit, pronesl současný premiér jen dvě slova: „Zásadní nesouhlas“. A ostře proti bylo celé Babišem řízené ministerstvo financí, když tehdy Zastupitelstvo Libereckého kraje podalo návrh, který měl obcím zajistit více prostředků.

Vláda škrtá dál

Vláda už sněmovnou protlačila další sadu zákonů se zásadním dopadem na rozpočty samospráv. Nově by jim chtěla vzít dalších 10 miliard, celkově tak už 27 miliard korun.

Sečteno, podtrženo. Samosprávy v naší zemi s takovým nespravedlivým a manipulativním přístupem nemohou souhlasit, a proto vyhlásily Stávkovou pohotovost starostů. Jde nám totiž o naše občany na prvním místě, o jejich kvalitní život v obcích, městech a krajích.

Stanislav Polčák

ZPĚT NA SEZNAM