Zprávy

Pátek 11. 12. 2020

Děkujeme Senátu za podporu samospráv

Děkujeme Senátu za podporu samospráv

Sdružení místních samospráv České republiky děkuje všem senátorům za podporu náhrady ztrát obcím, městům a krajům, způsobených tzv. daňovým balíčkem. Vlivem schválení růstu daňové slevy na poplatníka v r. 2022 o další 3 tis. Kč, však nedosáhne tato kompenzace na slibovaných 80 %.

 „Ukazuje se, že daňový balíček je obrovský hazard s naší budoucností a ani pro samosprávy nepřinese nic dobrého. Senát se nepochybně zachoval zodpovědněji než poslanecká daňová koalice ODS, ANO, KSČM a SPD. Nicméně náhrady pro obce a kraje nedosáhnout ani slíbených 80 %. Bohužel totiž prošel návrh Hospodářského výboru Senátu, který samosprávám přiznává 70% kompenzaci, na místo jednoznačně lepšího návrhu Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, navrhující obcím a krajům nahradit výpadek na hranici 80 %,“ uvádí předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Ten upozornil, že již v příštím roce bude výpadek daňového balíčku na veřejné rozpočty dosahovat -98 mld. Kč, nicméně už v r. 2022 přesáhne -100 mld. Kč dopadů (konkrétně -104 mld. Kč), protože v tomto roce se má dále zvýšit sleva na daňového poplatníka (z 27.840 Kč v r. 2021 na 30.840 Kč v r. 2022). „Stále jsem spolu s řadou starostů napříč politickým spektrem přesvědčen, že by pro stabilitu našich veřejných rozpočtů bylo lepší, aby daňový balíček prezident vetoval a k takto děsivým dopadům by vůbec nedošlo,“ podotýká předseda SMS ČR Stanislav Polčák. K tomu je nutné připočíst další letos přijaté legislativní změny, které budou přinášet nemalé propady v příjmech samospráv (podzimní kompenzační bonus, zpětné uplatnění daňové ztráty aj.).

 

ZPĚT NA SEZNAM